Menu

Podziemny Śląsk

Podziemia pod zamkiem Książ.

Jedni twierdzą, że podziemia Zamku Książ miały być główną Kwaterą Hitlera, ale jednak nie ma na to dowodów i są to tylko spekulacje. Reszta twierdzi, że w podziemnym kompleksie miała znajdować się fabryka i laboratoria wojskowe. Pod zamkiem wykuto ponad 900 metrów korytarzy, skąd na powierzchnię można było się dostać szybem transportowym.

Następnymi podziemiami na Dolnym Śląsku jest podziemne miasto Osówka w Głuszycy.

Trasa zwiedzania podziemi zajmuje około godziny, na trasie można zobaczyć dawne podziemne bunkry, oraz ekspozycje muzealne, dotyczące pracy robotników w podziemnej Osówce. Osówka jest najpiękniejszym kompleksem podziemnym w górach Sowich.

Sztolnie w Walimiu. Trasa turystyczna prowadzi przez bunkry żelobetonowe, podziemne sztolnie, hale wykute w skałach.

Sztolnie w Kowarach. Zajmuje się muzealną trasą technik wydobywczych. W Labiryncie Uranosa można zobaczyć skarbiec Walonów oraz kilka ekspozycji kamieni szlachetnych z kolekcji Bractwa Walońskiego.

Dolny Śląsk to idealne miejsce dla miłośników odkrywania nowych miejsc. Twierdza w Kłodzku to XVII wieczna fortyfikacja, gdzie znaleźć można podziemne Olbrzymy u stóp Gór Sowich. Sztolnie w Kowarach, Złotoryi, Walimiu i Głuszycy są dla turystów czynne przez cały rok.