Menu

Morskie Oko

Z tym właśnie miejscem kojarzone jest Zakopane. Morskie Oko to najpiękniejsze Jezioro w Tatrach. Morskie Oko znaleźć można w Dolinie Rybiego Potoku.

Jest to najczęściej odwiedzane miejsce w Tarach. Morskie Oko to także szlak turystyczny, prowadzi on w różne strony Tatr. Nazwa Morskiego Oka, pochodzi z legendy, która dotyczy jeziora, które miało podwodne połączenie z morze i stąd nazwa morskie oko. Jezioro Morskie Oko jest naturalnie zarybione, spotkać w nim można pstrągi, małże i skorupiaki. Morskie Oko położone jest na wysokości 1395 metrów i ma ponad 35 hektarów powierzchni. Wzdłuż jeziora jest ścieżka prowadząca wokół Morskiego Oka, a stąd już łatwo dojść do Doliny Pięciu Stawów i do Czarnego Stawu, Przełęczy nad Chłopkiem i na Rysy. Oto słowa które opisują Morskie Oko:

“Powiadają, że być w Tatrach i Morskiego Oka nie zwiedzić, znaczy tyle, co będąc w Rzymie nie zobaczyć Papieża”.

Aby dojechać do Morskiego Oka trzeba zostawić swój samochód na parkingu na Palenicy Białczańskiej i pieszo podążać do Jeziora. Ośmiokilometrowy szlak do Morskiego Oka ma swój początek w Palenicy Białczyńskiej, do Morskiego Oka można dojechać także prywatnymi busami bądź rowerem, ale jednak szlak pieszy jest bardziej atrakcyjny. Samo Zakopane od Morskiego Oka dzieli około 25 kilometrów, jest to idealny odcinek na dłuższą popołudniową wyprawę. Gdy jedziemy samochodem do Morskiego Oka, warto kierować się na Poronin, Bukowinę Tatrzańską, Jaszczurówkę i Cyrhlę, warto pamiętać, że parking w Palenicy Białczańskiej kosztuje aż 20 złotych za dzień.